Genç Yelkenci Yaz Kampları - Kamp Malzemeleri

Kamplarda Kullanılan Kıyafetlerin Doğru Seçilmesi

İnsanın fiziksel olarak güç sarf ettiği Yelken gibi doğa sporlarında  kendisini ortam koşullarına karşı her zaman hazır tutması gerekmektedir. Yelken sporunu yapan bireyler, doğa ve iklim şartları ile mücadele ettiklerinden dolayı uyması gereken en temel kural doğru kıyafet seçimidir. Her ne kadar seçilen kıyafet ilk başta koşullara uygun gibi görünse de eğer işlevini doğru şekilde yerine getirmiyor ise bize sağlıklı bir kullanım sağlayamaz.

Bu yüzden Genç Yelkenci Yaz Kamplarımız ‘da sporcularımızın kamp dönemlerini sağlıklı ve rahat bir şekilde geçirebilmeleri için gerekli kıyafetleri seçerken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Peki, sağlıklı bir kamp dönemi geçirmek için almamız gereken kıyafetler nelerdir ve satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir Yelkencinin mutlaka edinmesi gereken kıyafetler (Yaz ayları için) :

Şapka
Güneş Gözlüğü
Likra
Can Yeleği
Şort Mayo veya Kısa Tayt
Deniz Ayakkabısı

Şapka

Bilindiği üzere yaz ayları her ne kadar içimizi ısıtsa da güneş ışınlarının dünyamıza en dik açı ile geldiği ve en yakıcı olduğu dönemdir. Bir yelkencinin bu durumdan kendisini koruması için gerekli ilk önlem şapkadır. Şapka seçimini yaparken dikkat etmemiz gereken konu şapkanın üretilmiş olduğu kumaşın mutlaka ve mutlaka çabuk kuruyabilme özelliğine sahip olmasıdır. Çünkü tekne üstünde dalgalarla mücadele ederken başımız ıslanabilir ve çabuk kuruyabilme özelliğine sahip olmayan bir şapka bizi güneşten fiili olarak koruyormuş gibi görünse bile; şapkanın emmiş olduğu su, sıcak ile birlikte ısınarak güneş çarpmasına yol açabilir. Buna ek olarak şapkamızı seçerken açık renk ve uçmaması için arkadan bantlı modelleri tercih etmeliyiz.

Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü de şapka gibi bizi güneş ışınlarından koruyan ekipmanların başında gelmektedir. Güneşin çok parlak olması normal bir ortamda bile bizim gözlerimizi kısmamıza neden olan ve yoran bir durumdur. Yelken yaparken güneşin parlaklığı yetmiyormuş gibi bir de buna yansıma eklenir. Denizden yansıyan güneş ışınları gözlerimizin yorulmasına, kızarmasına ve hatta ileride görme bozukluğu gibi hasarlara sebep verebilmektedir. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanmalı (pahalı olmasına gerek yoktur) ve gözlüğün polarize cam ya da koyu renkli bir cama sahip olduğuna dikkat etmeliyiz. Gözlüğümüzü seçerken sportif amaçlı tasarlanmış ve yüze tam oturan modelleri tercih etmeliyiz. Ayrıca gözlüğümüzü sürekli olarak balıklara hediye etmek istemiyorsak, gözlüğümüzün düşmemesini sağlayan bant yada ip kullanmamız gereklidir.

Likra

Likraların amacı bizi deniz, rüzgar ve güneşin etkilerinden korumaktır. Bu yüzden denize çıkarken likramız; olmazsa olmazlardandır. Hava sıcaklığı karada çok bunaltıcı olsa da deniz üzerinde rüzgar ile birlikte serin bir hava oluşmaktadır. Yelken yaparken gelen serpinti, dalga veya denize düşme durumlarında ıslandığımızda likralar bizi sıcak tutup koruyacaktır. Yine aynı şekilde deniz üzerinde olduğumuz sürece güneş ışınlarının zararlarından vücudumuzu koruyacaktır. Likra alırken güneşten koruması için uzun kollu ve UV (Güneş Işını) koruma özelliğine sahip, ıslak iken pişik ve mantar oluşumuna karşı nefes alabilen kumaş özelliğine sahip ve son olarak içinde kendimizi rahat hissetmemiz için sıkı veya bol değil vücudumuza tam oturan bedende olmalıdır.

Can Yeleği

Kişisel yüzdürücüler denizcilerin bir numaralı güvenlik kuralıdır. Can yeleği olmadan denize açılan biri her zaman için risk altındadır. Hayat kurtarma özelliğine sahip olan can yeleğimizi seçerken bakacağımız detaylarda çok önemlidir. İlk olarak can yeleğimiz CE belgeli ISO standartları onayını almış olduğuna dikkat etmeliyiz. Buna emin olduktan sonra can yeleğimizin kilomuza uygun aralıkta olup olmadığını kontrol etmeli ve giydiğimizde vücudumuza tam oturduğuna ( bol veya çok sıkı durmamalı ) emin olmalıyız. Tekne üzerindeyken çok fazla hareket ettiğimizden dolayı en çok kafadan geçmeli, yandan fermuarlı ve belden kayışlı modeller tercih edilmelidir.

Şort Mayo veya Kısa Tayt

Denizde olduğumuz süre boyunca ıslak kalmak bizi oldukça rahatsız edebilir. Slip mayo ve benzeri tarzdaki mayolar çabuk kuruma özelliğine sahip olmadığından dolayı bizi rahatsız etmekle kalmayıp; üşütmemize neden olabilir ve bacaklarımızı güneşten korumaz. Bu yüzden yelken yaparken kesinlikle su tutmayan ve çabuk kuruyan şort mayoyu tercih etmeli ya da yelken için tasarlanmış kısa tayt (genellikle kızlar için) tercih edilmelidir. Ayrıca alacağımız şort veya taytın bizi güneşten koruması için bacağımızın üstünü örtecek uzunlukta olması gerekmektedir.

Deniz Ayakkabısı

Yelken yaparken denge çok önemli bir unsurdur. Teknede ıslak ve kaygan bir zemin üzerinde hareket edeceğimizden dolayı dengemizi koruyamamamız bizi olumsuz etkiler. Tekneye binerken kayma, düşme ve çarpma durumlarına karşı mutlaka bir deniz ayakkabısı edinmek zorundayız. Ayakkabımız kaymaz taban ve çarpma risklerine karşı burnu destekli bir yapıya sahip olmalıdır. Bu özelliklere sahip olması açısından ilk olarak sörf ve yelken ayakkabıları tercih edilmelidir. Eğer bulunamıyorsa hemen her yerde bulabileceğiniz deniz ayakkabıları da kullanılabilir.

Spor yapan kişiler şunu hiçbir zaman unutmamalıdır ki spor bilinçli yapıldığı sürece sağlıklıdır. Sağlıklı spor yapabilmenin en temel koşulu ise uygun ekipmana sahip olmaktır. Bu yüzden ekipman seçimi yaparken satıcının ve ürünün görüntüsüne değil; o ürünü deneyimlemiş kişilerin ya da deneyimli sporcuların tavsiyelerini dikkate almalıyız.

Not: Malzeme talepleriniz için talep formunun doldurulup imzalanarak güncel kargo adresimize yollanması gerekmektedir.
( Talep formu için tıklayın )