Yelkenli Yatçılığın Temelleri

Sertifika Programı: TUYEP

Katılım için ön şart: 16 yaşını doldurmuş olmak & yüzme bilmek.

Eğitim Süresi: 6 gün ( 3 x 2 gün - 2 x 3 gün veya 6 gün) teknede konaklama.

Kullanılan Tekne: 42 ft Yelkenli Yat

Kimler içindir: Yelken ve denizciliğe merakı olan, daha önce yelken eğitim almamış kimseler içindir. Yada yelkenli yada motorlu teknelerde seyirlere katılıp kendisini geliştirip teknede sorumluluk almak isteyen kişiler içindir.

Neleri Kapsar: Yelkenli bir yatın seyre hazırlanması için gerekli hazırlıklar, Denizcilik temel kavram ve terimleri, yelkenle seyrin prensipleri, yelken ve motor ile yapılan temel manevralar, emniyet kuralları ve donanımlarının kullanımı, navigasyon ve harita uygulamalarına giriş, denizden adam kurtarma manevrası, halatlar ve bağlar, denizde yaşamı tecrübe fırsatı, hizmet botunun hazır edilmesi

Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar: Yelkenli tekne ve yatçılık ile ilgili genel bilgilere sahip olur. Bir eğitmen yada kaptan gözetiminde, tanıdık sularda ve kıyı şeridinde gündüz vakti tekneyi kullanabilir ve verilen talimatları yerine getirebilirler. Acil durumda yapılması gerekenlere yardımcı olabilirler. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar TUYEP YY1 sertifikası almaya hak kazanırlar.