Program Hakkında

Yelkenle tanışma kamplarımız 12-16 yaş grubunu yelkenle, denizle ve doğa ile tanıştırmak için tasarlanmış bir programıdır. Yelken yapmaya merakı olan kimseler için yelkenciliğe başlangıç eğitimidir. Okullar veya kurumlar iş birliği ile grup eğitimleri organize edilir ve 4 günlük eğitim süresi boyunca öğrencilere yelken sporu ile ilgili temel bilgileri vermenin yanı sıra, denizci olmanın ne demek olduğunu, çevre bilincini kazanmış olmanın önemi de işlenir. Marmaris’e bağlı Karacasöğüt’teki tesisimizde, 2002 yılından beri Türkiye’de ‘’Yatılı Yelken Kampı’’ düzenleyen ilk ve tek eğitim merkezi olarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan akredite olan TUYEP müfredatını işliyoruz. Yelkenle tanışma programının sonunda katılımcı, yelkenli tekne ve denizcilik ile ilgili temel bilgilere sahip olur. Eğitimde kullanılan tekneye göre öğrenci tek başına veya ekip arkadaşları ile eğitmen gözetiminde bir yelkenli teknede yapılabilecek temel manevraları uygulayabilir.

Eğitim Tarihleri ve Süreleri

Yelkenle tanışma kamplarımız ilkbahar ve sonbahar aylarında (Nisan-Haziran ve Eylül-Kasım) düzenlenir. Eğitim tarihleri hem Global Sailing Academy’nin hem de ilgili okulun eğitim takvimi göz önünde bulundurularak belirlenir. Çoğunlukla Perşembe-Pazar günleri arasında 4 günlük eğitimler şeklinde planlanır. Fakat kampın süresi ve tarihi talep üzerine düzenlenebilir.

Eğitim İçeriği ve Tekneler

Eğitim programımız karada ve denizde teorik ve pratik uygulamalar içerir ve deneyimli eğitmenler eşliğinde gerçekleşir. Eğitimde yelken ve denizciliğin temelleri, teknenin kısımları, denizcilik terimleri, halatlar ve bağlar, yelken seyirleri ve yelkenlerin kullanımı üzerine çalışmalar ile katılımcıların yelkenli tekneyi tecrübe etmeleri sağlanır. Katılımcıların yaş, boy, kilo ve fiziksel gelişimleri göz önünde bulundurularak eğitimde kullanılacak tekneler belirlenir. Bu tekneler genellikle haraketli salma sınıfı denilen ‘centreboard’ tipi bir veya iki kişilik küçük teknelerdir. Daha büyük yaş gruplarında veya tecrübeli gruplarda günü birlik seyir için uygun olan yat sınıfına daha yakın ‘keelboat’ tipi ‘Skippi 750’ teknelerimiz de kullanılabilir.

Konaklama, Yemekler ve Kontenjan

Kamp esnasında tesisimizin içerisindeki kamp alanında bulunan bungalow ve karavan ünitelerinde konaklama yapılır. 6 adet 4’er kişilik karavan ve 4 adet 8’ er kişilik bungalovumuz mevcuttur.  Toplam 56 kişilik yatak kapasitesine sahip olmamıza rağmen yelkenle tanışma kamplarında kalite standartlarımızdan ödün vermemek için 37 öğrenci kontenjanı uyguluyoruz.

Kamp alanımız içerdiği konaklama üniteleri, yeşil alan, yüzme ve güneşlenme iskelesi ile her türlü grup aktivitesi için uygundur. Ayrıca bir kaç adım ötede farklı aktivitelerimizin düzenlendiği tenis kortu, oyun sahası, ve oyun odası yer almaktadır.

Kahvaltı; açık büfe, öğlen yemeği; fix menü tabldot (minimum 4 çeşit) ve akşam yemeği fix menü tabldot (minimum 4 çeşit)  şeklinde tesisimizin içerisindeki kafeteryamızda sunulur. Ayrıca deniz antrenmanları sonrasında karaya dönen yorgun yelkencilerimiz için akşam üzeri ara öğünlerimiz dağıtılır.

Aktiviteler

Kamplarımıza katılan çoğu grup günümüz şehir hayatı temposunda ve doğadan uzakta bir yaşam sürmekteler.  Yelken sporunun doğa ile bütünleşmiş bir spor olmasından dolayı, hem de tesisimizin doğa ile iç içe konumu gereği, katılımcılarımızın ormanın içerisinde yer alan tesisimizde geçirecekleri zamanda, onlara doğanın içinden yaşam tecrübesi kazandırmayı da hedefliyoruz. Bu nedenle kamp programlarımıza yelken eğitimi haricinde başkaca aktiviteler de dahil ediyoruz. Bunlardan bazıları doğa yürüyüşleri, sabah sporu, barbekü gecesi ve kamp ateşi, yıldız gözlemleme, günü birlik yelkenli piknik gezisi ve çeşitli diğer su sporları ve kara aktiviteleri. Eğitimin mevsimi, hava koşulları ve grup sayısı göz önünde bulundurularak programın içerisinde dahil edilebilecek aktiviteler belirlenerek gruba özel bir aktivite programı belirlenir.

 

Sağlık ve Güvenlik

16 yıldır farklı yaş ve niteliklerde kişilere yelken kampları ve organizasyonlar düzenleyen kurumumuzda düzenli olarak risk analizi yapılarak alınması gereken emniyet tedbirlerini ve kuralları uygular. Tesisimizde tam teçhizatlı bir revir bulunmaktadır. Revir yılın her günü 24 saat açık olup, kamp dönemlerinde sağlık görevlisi bulunmaktadır. Ayrıca eğitmenlerimiz ve personelimiz ilk yardım sertifikalı olup, gerektiğinde her türlü ilk yardım müdahalesini yapabilecek donanıma sahiptirler.  En yakın hastane araç ile 25 dakika mesafede bulunan Marmaris’te yer alır. Tesisimiz özel bir işletmenin içerisinde yer aldığından dolayı tesise giriş ve çıkışlar daima kontrol altındadır.

Eğitimlerden Kareler

Tümünü Göster