Üst Düzey Yelkencilik

Katılım için ön şart: YY2 sertifikasına sahip olmak. Amatör Denizci Belgesi sahibi olmak, temel ilk yardım eğitimi.

Eğitim Süresi: 6 gün ( 3 x 2 gün - 2 x 3 gün veya 6 gün) teknede konaklama.

Kullanılan Tekne: 42 ft Yelkenli Yat

Kimler içindir: Yelkenli yatın gece veya gündüz zorlu hava koşullarında da olmak üzere kullanımında ustalaşmak isteyen, teknenin bütün ekibi dahil sorumluluğunu üstlenmek isteyen kimseler için üst düzey bir eğitimdir.

Neleri Kapsar: Akıntılı sularda seyir, zorlu hava koşullarında seyir ve alınabilecek önlemler, gece seyri, meteoroloji ve hava tahmini, navigasyon ve kılavuz seyirleri, uzun seyirlere hazırlık, yelken ve motor altında yanaşma manevraları, kısıtlı görüş durumlarında navigasyon ve alınabilecek tedbirler, denize adam düştü kurtarma manevraları, emniyet donanımları ve kullanımları, acil durum prosedürleri, ekip yönetimi ve vardiya düzeni, denizde çatışmayı önleme kuralları, teknenin mekanik ve elektronik aksamları.

Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar: Yelkenli yatçılığa ait her türlü bilgi, ve işlemi iyi bilip, gerektiğinde ekibine öğretebilecek kadar ustalaşmış olmalıdırlar.

Bütün yelkenli yat ekibinin sorumluluğunu üstlenebilecek düzeyde bilgiye sahip olup, açık denizde, gece seyirlerinde ve zorlu hava koşullarında alınması gereken önlemleri iyi kavramış olmalıdırlar. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılar TUYEP YY2 sertifikası almaya hak kazanırlar.